16 czerwca w Bibliotece Publicznej w Bobrownikach odbyło się spotkanie z uczniami klasy VI i VII ze Szkoły Podstawowej w Bobrownikach. Dotyczyło powrotu do korzeni naszych bliskich. Wszyscy wiedzą, że nasi przodkowie „jakoś” sobie radzili w życiu codziennym. Okazuje się, że radzili sobie doskonale jak na ich czasy. „Przodkowie codzienności”, bo taki tytuł nosiła lekcja biblioteczna pozwoliła zapoznać się młodzieży z przedmiotami codziennego użytku z dawnych lat. Część z nich już dawno wyszła z użytku, część jest w dalszym ciągu używana lecz kompletnie nieznana młodemu pokoleniu. Wszystkie przedmioty można było wziąć do ręki i zobaczyć z bliska. Kto wie jak wyglądał fotograficzny aparat skrzynkowy Bilora z lat trzydziestych XX wieku, drewniany strug, temperówka z lat 60-tych, ręczny mikser, moździerz, waga szalkowa czy karbidówka? Do czego służyła makutra, co najlepiej robiło się w buncloku a czyim przodkiem była Tarema. Wśród uczniów znaleźli się tacy, którzy wiedzieli. Było wesoło i kreatywnie.
Część eksponatów zostanie pokazanych w Bibliotece po wakacjach, na wystawie czasowej „Przodkowie codzienności”. Zapraszamy do Biblioteki.
Spotkanie i wystawa były przygotowaniem młodych ludzi do współtworzenia projektu „Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej” działającego w bibliotekach GCKiS w Bobrownikach, którego celem jest gromadzenie dokumentów (zdjęć, relacji, wywiadów, listów i in.) związanych z lokalną historią. Dokumentów, które często są niedostępne i zapomniane. Mogą one zostać przekazane Bibliotece na stałe, bądź wypożyczone tylko w celu stworzenia wersji cyfrowej.
Z ideą projektu można się zapoznać na portalu www.zbioryspoleczne.pl prowadzonym przez Centrum Archiwistyki Społecznej.
Może ktoś znajdzie w domowym archiwum coś interesującego, lub wie coś, o czym nikt inny nie pamięta, co warto utrwalić. Podzielcie się tym z nami i innymi użytkownikami. Prosimy o kontakt z Bibliotekami. Zostańcie archiwistami.